Opis oferty i warunki podróżowania

Tanie linie lotnicze easyJet

EasyJet to brytyjskie tanie linie lotnicze, jedne z największych w Europie. Oficjalna nazwa firmy brzmi easyJet Airline Company Limited. Zostały założona 10 listopada 1995 roku przez grecko-cypryjskiego przedsiębiorcę Steliosa Haji - Ioannou. Główna siedziba przewoźnika znajduję się w porcie lotniczym Londyn Luton.

EasyJet dysponuje największą flotą wśród tanich przewoźników lotniczych w Europie. Składa się ona ze 171 samolotów typu Boeingów 737 i AirbusA319.

Obecnie linia obsługuje ponad 650 lotów każdego dnia, na 203 trasach do 61 kluczowych portów lotniczych w Europie. W ciągu ostatniego roku easyJet przewiózł ponad 45 milionów pasażerów. W Polsce loty tymi tanimi liniami odbywają się z Krakowa i Warszawy. Pod koniec lipca 2007 linia świętowała obsługę 150 milionowego klienta.

Podczas lotu przewoźnik proponuje swoim pasażerom lekturę bezpłatnego magazynu, lunch z easyKiosku lub zakup z oferty easyJet'a perfum, kosmetyków i upominków.

Na dzień dzisiejszy tani przewoźnik lata na następujących trasach z Polski:

 • Kraków do: Belfastu (BFS), Bristolu (BRS), Edynburga (EDI), Liverpoolu (LPL), Londynu Gatwick (LGW), Paryża Charles de Gaulle (CDG).

Na pokład samolotu pasażerowie wpuszczani są według kolejności ustawienia się do odprawy i mogą zająć dowolne miejsce, gdyż Easy Jet nie przydziela ich. Przy wpuszczaniu pasażerów na pokład samolotu linii EasyJet obowiązuje systemem grup pierwszeństwa. W pierwszej kolejności jest to grupa SB, czyli pasażerowie, którzy wykupili Speedy Boarding/Speedy Boarding Plus; potem grupa SA, to pasażerowie wymagający szczególnej opieki oraz rodziny - maksymalnie 2 osoby dorosłe - z co najmniej jednym dzieckiem w wieku 5 lat lub młodszym; następnie grupa A, zarezerwowana dla pasażerów, którzy dokonali odprawy on-line i pierwszych 30 osób, które odprawiły się na lotnisku; ostatnia jest grupa B.

Pasażerów korzystających z usług easyJet obowiązują następujące zasady:
 1. Bagaż podręczny - każdy pasażer tanich linii może przewieźć jedną standardową sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 55x40x20cm. Linie easyJet zniósł limit wagowy bagażu podręcznego. Jedynym warunkiem, jaki należy spełnić to to, by pasażer mógł samodzielnie podnieść swój bagaż (jedną sztukę) i umieścić go w schowku znajdującym się nad siedzeniem w samolocie.
 2. Płyny przewożone w bagażu podręcznym podlegają następującym ograniczeniom nałożonym przez rząd:
  • check Płyn musi znajdować się w pojemniku o maksymalnej pojemności 100 ml
  • check Wszystkie płyny w pojemnikach o maksymalnej pojemności nieprzekraczającej 100 ml muszą z łatwością mieścić się w przeźroczystej plastikowej torebce z wielokrotnym zamknięciem o pojemności 1 litra i wymiarach 20 cm x 20 cm.
  • check Plastikowa torebka powinna zostać oddzielnie przekazana do kontroli bezpieczeństwa.
 3. Bagaż rejestrowany - każdy pasażer może przewieźć do 8 sztuk bagażu rejestrowanego do maksymalnej łącznej wagi 20kg.Każdy kilogram nadbagażu podlega opłacie, którą należy uiścić na lotnisku przed odlotem. Niemowlętom podróżującym na siedzeniu z osobą dorosłą NIE przysługuje limit bagażu.
  Pasażerowie, z których każdy zapłacił za jedną sztukę bagażu w ramach tej samej rezerwacji, mogą zsumować przypadający na każdego z nich limit wagowy i dowolnie rozdzielić go pomiędzy swoje bagaże rejestrowane. Należy pamiętać, że obowiązująca maksymalna waga pojedynczej sztuki bagażu rejestrowanego wynosi 32 kg. Bagaż przekraczający podany limit wagi nie zostanie przyjęty do przewozu.
 4. Sprzęt sportowy - Każdy pasażer może przewozić bagaż rejestrowany o maksymalnej łącznej wadze 32 kg, w co wliczany jest sprzęt sportowy (dodatkowe 12 kg bagażu), w miarę dostępności miejsca. Natomiast rozłożenie wagi pomiędzy poszczególnymi elementami sprzętu nie ma znaczenia (np. bagaż rejestrowany 14 kg, sprzęt sportowy 18 kg).
 5. Rowery, sprzęt golfowy i narciarski, deski surfingowe i windsurfingowe, paralotnie - Za przewóz powyższych przedmiotów pobierana jest dodatkowa bezzwrotna opłata od sztuki za każdy lot. Uiszczenie dodatkowej opłaty zwiększa dopuszczalny limit bagażu rejestrowanego na jednego pasażera (włącznie z dodatkową sztuką bagażu) do maksymalnego limitu wagi wynoszącego 32 kg. W przypadku wycofania się z zamiaru przewozu sprzętu sportowego, uiszczona opłata za przewóz sprzętu sportowego nie podlega zwrotowi.

  Przewóz rowerów:

  • checkRower musi znajdować się w specjalnym kartonie lub pokrowcu
  • check Jeden karton lub pokrowiec może mieścić tylko jeden rower
  • check W pokrowcu na rower nie wolno przewozić innego bagażu (np. odzieży)
  • check Powietrze z opon musi zostać spuszczone
  • check Kierownica musi być ustawiona równolegle z ramą
  • checkPedały muszą zostać odkręcone lub przylegać do ramy

  Pasażerowie przewożący rowery powinni stawić się w punkcie odpraw 2 godziny przed odlotem.

 6. Broń palna - przewóz broni podlega surowym obostrzeniom. Pasażer jest zobowiązany do przedstawienia ważnego dowodu własności oraz zezwolenia na posiadanie broni palnej. Bez tych dokumentów zezwolenie na przewóz broni palnej NIE ZOSTANIE wydane.
 7. Instrumenty muzyczne - instrumenty mogą być przewożone wyłącznie w schowku nad siedzeniem pasażera (jako jedna sztuka dozwolonego bagażu podręcznego), w miarę dostępności miejsca oraz wyłącznie za zgodą kapitana lotu. Maksymalne wymiary instrumentu muzycznego wraz z futerałem wynoszą 30 x 117 x 38 cm. Instrumenty mieszczące się w tej kategorii to skrzypce, altówka, flet piccolo, flet, klarnet, róg myśliwski i trąbka. Każdy inny instrument, którego wymiary przekraczają dopuszczalne parametry 30 x 117 x 38cm, można przewozić jako bagaż rejestrowany za odpowiednią opłatą. Górny limit wagi pojedynczej sztuki bagażu wynosi 32 kg.
 8. EasyJet nie przyjmuje na pokład samolotu dzieci poniżej 14 lat bez opieki. Dzieci do lat 14 mogą podróżować jedynie pod opieka osoby dorosłej, która ukończyła 16 lat i ponosi odpowiedzialność za podróżujące dziecko. Jedna osoba może podróżować z dwojgiem niemowląt (dzieci nie mające skończonych 2 lat w dniu podroży). Niemowlęta mające nie więcej niż dwa tygodnie nie mogą odbywać podróży samolotem. Dzieci w wieku lat dwóch i starsze muszą mieć wykupione własne miejsce siedzące w samolocie za tą samą oplatą co osoba dorosłą.
 9. Osoba dorosła ponosi odpowiedzialność za stosowne zabezpieczenie dziecka na zajmowanym przez nie miejscu w samolocie. W tym celu, easyJet zezwala na zabranie osobie dorosłej na podkład samolotu fotelika samochodowego dla każdego dziecka w wieku ponad sześć miesięcy, dla którego wykupiono miejsce siedzące w samolocie, przy czym fotelik musi posiadać sztywny szkielet metalowy lub z tworzywa, być nie szerszy niż 42 cm, posiadać pasy zabezpieczające zapinane w pasie, na ramionach i miedzy nogami oraz umożliwiający dziecku podroż w pozycji siedzącej, twarzą do kierunku lotu. Jeśli osoba dorosła podróżuje z kilkorgiem dzieci w wieku do dwóch lat, a żadne z nich nie ma poniżej 6 miesięcy, jedno dziecko może podróżować na kolanach osoby dorosłej, podczas gdy drugie dziecko (pozostałe dzieci) musi zajmować osobne siedzenie, podróżując w foteliku samochodowym zgodnie z podanymi wytycznymi. Osoba dorosła z dwojgiem lub kilkorgiem dzieci poniżej sześciu miesięcy nie otrzyma zezwolenia na podroż. Dziecko od dwóch do trzech lat może podróżować w foteliku samochodowym, zgodnie z podanymi wytycznymi.
 10. Kobiety w ciąży do 27 tygodnia włącznie mogą podróżować liniami easyJet bez zaświadczenia lekarskiego. Kobiety w ciąży miedzy 28 a 35 tygodniem włącznie powinny posiadać zaświadczenie wydane przez lekarza lub położną potwierdzające, ze stan zaawansowania ciąży zezwala na odbycie podróży samolotem. Kobiety w 36 tygodniu i po 36 tygodniu ciąży nie mogą odbywać podroży samolotem i dlatego każda podroż powrotna musi zakończyć się przed 35 tygodniem ciąży.
 11. Tanie linie easyJet wprowadziły możliwość odprawienia się on-line. Usługa ta jest dostępna dla wszystkich pasażerów przewożących wyłącznie bagaż podręczny, w okresie od 60 dni przed datą wylotu do dwóch godzin przed planową godziną wylotu. Po dokonaniu odprawy on-line należy wydrukować kartę pokładową i udać się do punktów kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, bez stania w kolejkach do odprawy a następnie do odpowiedniego wyjścia do samolotu. Należy pamiętać, ze wyjście do samolotu jest zamykane 25 minut przed planową godziną wylotu.
 12. Jeśli osoba niepełnosprawna, niewidoma lub niedosłysząca planuje podróż bez osób towarzyszących musi spełniać następujące warunki:
  • checkPasażer musi być w stanie poradzić sobie samodzielnie w nagłej sytuacji lub w razie ewakuacji. W praktyce oznacza to, że niepełnosprawny pasażer musi samodzielnie odpiąć pasy, założyć sobie maskę z tlenem, kamizelkę ratunkową i bez pomocy dostać się do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego.
  • check Pasażer musi być w stanie zrozumieć i postępować zgodnie z instrukcjami naszego personelu.
  • check Pasażer musi być w stanie zadbać o swoje osobiste potrzeby i zdrowie podczas podróży.

  W przeciwnym razie, musi jej towarzyszyć osoba zapewniająca niezbędną opiekę. Jest to wymóg mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia, a także zaspokojenie potrzeb klienta podczas podróży.

Linie easyJet zapewniają swoim niepełnosprawnym klientom pomoc w dotarciu do samolotu. Niepełnosprawni klienci będą mogli przewieźć nieodpłatnie maksymalnie 2 sztuki przenośnego sprzętu ułatwiającego poruszanie się. W przypadku wózków zasilanych akumulatorem, należy pamiętać, że jego waga nie może przekraczać 60 kg. Akumulatory muszą być suche lub żelowe, zabezpieczone przed wyciekiem i bezpiecznie odłączone przed załadowaniem na pokład samolotu. Odpowiedzialność easyJet w przypadku uszkodzeń jest ograniczona.

EasyJet zezwala na wejście na pokład psów asystujących i psów przewodników tylko pod warunkiem, że przeszły szkolenie uznanej instytucji. Pasażer otrzyma zgodę na podróż z psem, wyłącznie jeżeli okaże oficjalny dokument poświadczający odbycie przez psa specjalistycznego szkolenia na psa asystującego lub przewodnika lub udowodni, że pies jest pod kontrolą wykwalifikowanego trenera. Jeśli pies jest w trakcie szkolenia, poprosimy o potwierdzenie tego w formie oficjalnego pisma od instytucji szkoleniowej. Pies asystujący musi mieć na sobie standardową identyfikującą uprząż przez cały czas pracy. Można ją zamienić na standardową uprząż bezpieczeństwa na pokładzie samolotu, która musi zostać użyta do przypięcia psa za każdym razem, gdy włączona jest sygnalizacja "zapiąć pasy". Uprząż bezpieczeństwa powinien zapewnić treser. Pies będzie podróżował u stóp pasażera.

Tanie linie EasyJet nie przewozi psów podczas lotów międzynarodowych, ponieważ większość lotnisk, z których korzystamy, nie jest wyposażona w centra przyjęcia zwierząt niezbędne w przypadku podróży międzynarodowej.

Z zastrzeżeniem mających od czasu do czasu zastosowanie środków bezpieczeństwa, mogą Państwo przewozić niewielki przenośny sprzęt medyczny i/lub artykuły medyczne, które są niezbędne podczas zarezerwowanej przez Państwa podróży. Należy dostarczyć dowód konieczności zabrania takiego sprzętu oraz wyszczególnienie jego elementów wystawione przez lekarza. Ponadto, muszą Państwo dostarczyć zaświadczenie, że są Państwo zdolni do odbycia podróży pod względem zdrowotnym. Sprzęt oraz artykuły medyczne muszą być zapakowane oddzielnie od bagażu rejestrowanego. Jeśli to tylko możliwe, lekarstwa i dodatkowe dawki na wypadek uszkodzenia powinny być przewożone w bagażu podręcznym.

Pasażer niesłyszący jest zobowiązany poinformować linie lotnicze o tym. Jeśli pasażer niedosłyszący używa aparatu umożliwiający mu wyraźne i dokładne zrozumienie personelu nie musi informować linii lotniczej o tym. Zgodnie z wymogami linii easyJet pasażerowie niewidomi i niedowidzący powinni poinformować o tym, bez względu na to, czy potrzebują pomocy, czy nie.

Osoby podróżujący ze złamanymi kończynami i w gipsie mogą podróżować tylko wtedy gdy gips został założony powyżej 48 godzin. Gips założony do 48 godzin przed podróżą należy rozciąć. Gips musi zostać rozcięty na całej długości przed odprawą. We wszystkich przypadkach, pasażerowie podróżujący z założonym gipsem muszą okazać zaświadczenie poświadczające ich zdolność do odbycia podróży oraz stwierdzające datę założenia gipsu. Pasażerowie z górnymi kończynami w gipsie w większości przypadków będą potrzebować tylko jednego miejsca. Pasażerowie, którzy z jakiegokolwiek powodu nie są w stanie zgiąć nogi w kolanie, powinni wykupić dodatkowe miejsce w celu umieszczenia nogi w pozycji podniesionej. Pasażerom podróżującym z nogą w gipsie poniżej kolana może wystarczyć jedno miejsce. Dorośli pasażerowie potrzebują zazwyczaj trzech miejsc, a dzieci dwóch.

Tanie linie zezwalają jedynie przewóz urny z prochami po przedstawieniu aktu zgonu i świadectwa kremacji. Pasażer przewożący urnę z prochami musi zadbać o jej odpowiednie opakowanie i umieszczenie w bagażu podręcznym.

W przypadku spóźnienia się na samolot pasażer tych linii ma możliwość polecieć następnym rejsem za stałą opłatą 35 GBP, warunkiem jednak jest przybycie na lotnisko nie później niż dwie godziny po planowym odlocie pierwotnego samolotu. W przypadku wcześniejszego przybycia na lotnisko Easy Jet w miarę dostępności miejsc umożliwia bezpłatny przelot wcześniejszym rejsem. Samoloty tych linii lotniczych lądują w głównych portach lotniczych. Nie wystawiają biletów. Jedynymi wymaganymi dokumentami uprawniającymi pasażera do odbycia lotu na trasach krajowych są ważne dokumenty ze zdjęciem, potwierdzające tożsamość lub paszport na trasach międzynarodowych.

Easy Jet oprócz przelotu oferuje również swoim klientom kompleksową obsługę tj. zakwaterowanie, wynajem samochodu, parkowanie na lotnisku, ubezpieczenie na czas podróży i w transferach.