Opis oferty i warunki podróżowania

Linie lotnicze Finair

Finnair to fińskie narodowe linie lotnicze, które powstały w listopadzie 1923 roku i są jednym z najstarszych przewoźników na świecie. Od roku 1968 fińskie linie lotnicze działają pod nazwą Finnair (wcześniej znane były jako Aero O/Y). Główną siedzibą oraz portem przesiadkowym linii Finnair są Helsinki - Port Lotniczy Helsinki Vantaa. Pierwsze loty tej linii odbyły się na trasie Helsinki - Tallin w marcu 1924 roku. Pierwsze bilety lotnicze na trasie Helsinki - Warszawa były w sprzedaży od roku 1973, natomiast 3 lata później tj. w 1976 roku linie Finnair uruchomiły pierwsze loty na trasie Helsinki - Bangkok. Fińskie linie lotnicze uruchomiły w 1983 roku bezpośrednie loty z Helsinek do Tokio. W czerwcu 1988 roku fiński przewoźnik uruchomił jako pierwszy połączenie na trasie Helsinki - Pekin, będące pierwszym bezpośrednim połączeniem między kontynentem europejskim a Chinami. Od 1927 roku linia jest członkiem międzynarodowej organizacji lotniczej IATA, jak również należy do aliansu lotniczego One World. Linie lotnicze Finnair odbywają loty między kontynentami w 46 kierunkach, m.in. do Nowego Jorku, Miami, Bangkoku, Pekinu, Hong Kongu, Osaki, Szanghaju, Singapuru i Tokio. Na terenie Europy docierają do 34 miast, a w samej Finlandii do 21. W Polsce fiński przewoźnik obsługuje lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pasażerów korzystających z usług Finnair obowiązują następujące zasady:
 1. Bagaż podręczny - w klasie ekonomicznej, z jedną klasą serwisową, loty na terenie Finlandii oraz loty czarterowe pasażerowi przysługuje jeden bagaż o maks. wymiarach zewnętrznych 56 x 45 x 25 cm oraz o maksymalnej wadze 8 kg. W przypadku lotów na terenie Chin pasażerowie w klasie ekonomicznej mogą posiadać tylko jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnej wadze 5 kg oraz maks. wymiarach zewnętrznych 55 x 40 x 20 cm. Pasażer podróżujący w klasie biznes może zabrać na pokład 2 sztuki bagażu podręcznego o maksymalnej wadze do 10 kg. Posiadacze kart platynowej, złotej i srebrnej programu Finnair Plus oraz członkowie programu Finnair Club, mogą dodatkowo zabrać jeden bagaż o maks. wymiarach zewnętrznych 56 x 45 x 25 cm oraz jedną aktówkę lub komputer przenośny, niezależnie od klasy miejsca w samolocie. Produkty płynne i galaretowate, jak np. artykuły kosmetyczne i pielęgnacyjne są dozwolone w bagażu podręcznym, o ile spełniają następujące wymogi:
  • checkPojemniki z płynami i podobnymi produktami mogą mieć pojemność do 100 ml (obowiązuje maksymalna pojemność na nadruku opakowania).
  • checkWszystkie pojedyncze pojemniki muszą być transportowane razem w jednej przeźroczystej, zamykanej torebce plastikowej (np. zaciskane torebki plastikowe tzw. "zipy") o maksymalnej pojemności jednego litra.
  • checkNa jedną osobę może przypadać maksymalnie jedna torebka.
  • checkTorebkę należy okazać oddzielnie w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

  Lekarstwa i żywność specjalnego przeznaczenia (np. pożywienie dla niemowląt), które w trakcie rejsu są potrzebne na pokładzie samolotu, nie muszą być transportowane w plastikowej torebce. Artykuły te muszą jednak także zostać okazane w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

 2. bagaż rejestrowany
  • checkNa trasie z Europy do: Afryki, Azji, Ameryki Środkowej i Południowej, Europy i na Bliski Wschód pasażerowi klasy ekonomicznej przysługuje jeden bagaż do 10 kg. Pasażer klasy biznes może zabrać bagaż rejestrowany o wadze do 30 kg. Posiadacze kart platynowej, złotej i srebrnej programu Finnair Plus mogą przewozić bagaż o wadze do 40 kg niezależnie od klasy serwisu. Dzieci w wieku poniżej dwóch lat bez rezerwacji miejsca mogą wnieść bagaż o wadze 10 kg oraz jeden składany wózek spacerowy.
  • checkNa trasie z Europy do Stanów Zjednoczonych Pasażerowie klasy biznes i ekonomicznej: dwie sztuki bagażu o maksymalnym obwodzie (dł. + szer. + wys.) 158 cm i maksymalnej wadze 23 kg każdy. Za każdy bagaż przekraczający podane wymiary (rozmiar i/lub waga) zostanie naliczona opłata za nadbagaż. Dzieci w wieku poniżej dwóch lat bez rezerwacji miejsca mogą wnieść bagaż o maksymalnym obwodzie 115 cm i maksymalnej wadze 10 kg oraz składany wózek spacerowy.
  • checkPrzeloty wewnątrz Finlandii Pasażerowi przysługuje bagaż do 20 kg. Posiadacze kart platynowej, złotej i srebrnej programu Finnair Plus mogą przewozić bagaż o wadze do 40 kg. Dzieci w wieku poniżej dwóch lat bez rezerwacji miejsca mogą wnieść bagaż o wadze 10 kg oraz jeden składany wózek spacerowy.
  • checkLoty czarterowe Pasażerowi przysługuje bagaż do 20 kg. Dzieci w wieku poniżej dwóch lat bez rezerwacji miejsca mogą wnieść bagaż o wadze 10 kg oraz jeden składany wózek spacerowy.
  • checkDziecko zajmujące zarezerwowany fotel może przewieźć liniami Finnair tyle samo bagażu co osoba dorosła w ramach danego lotu. Jeżeli dziecko, które nie ukończyło 2 lat, nie ma zarezerwowanego fotela, może przewieźć 10 kg bagażu w luku bagażowym samolotu oraz składany wózek dziecięcy. W tym wypadku fotelik niemowlęcia zostanie uznany jako bagaż podręczny dorosłego pasażera towarzyszącego dziecku.
  • checkW przypadku wszystkich lotów Fińska linia lotnicza akceptuje odpowiednie do wieku urządzenia zabezpieczające (fotelik dla niemowląt lub fotelik samochodowy) dla dzieci, które nie ukończyły dwóch lat, pod warunkiem rezerwacji miejsca dla dziecka podczas lotu.

  Należy zawsze wziąć ze sobą odpowiednie instrukcje obsługi, aby umożliwić sprawdzenie etykiet zapewniających zgodność z przepisami. Jeżeli fotelik bezpieczeństwa nie mieści się do fotela lub nie można go bezpiecznie przymocować, zostanie umieszczony w górnym schowku lub luku towarowym samolotu. Fotelik dla niemowląt lub fotelik samochodowy muszą posiadać odpowiednie certyfikaty.

 3. Zwierzęta
  • checkW przypadku lotów czarterowych operowanych przez linie Finnair, wszystkie zwierzęta są transportowane w luku bagażowym. Wyjątek stanowią psy przewodnicy oraz psy na służbie (np. w policji lub przy odprawie celnej). Fińskie linie lotnicze zezwalają tylko na dwa zwierzęta w luku bagażowym. Tylko tradycyjne zwierzęta domowe, np. koty, psy, króliki i małe gryzonie, takie jak świnki morskie i chomiki mogą być przewożone w luku. Ptaki, węze, jaszczurki i owady mogą być przewożone przez Finnair tylko jako ładunek.
  • checkNiewielkie zwierzęta, takie jak koty, psy i gryzonie, można przewozić w kabinie samolotu pod pewnymi ograniczeniami. Linie lotnicze mają prawo odmówić przewozu z powodu zbyt dużych rozmiarów pojemnika lub torby do transportu w kabinie albo gdy zwierzę jest za duże w stosunku do rozmiaru klatki. Jeśli wymiary pojemnika lub torby do transportu przekraczają maksymalne dozwolone wymiary, zwierzę może również zostać przeniesione do luku. Łączna waga zwierzęcia i pojemnika lub torby do transportu nie może przekroczyć 8 kg. Maksymalne wymiary pojemnika do transportu są identyczne jak dla bagażu podręcznego (56 x 45 x 25 cm lub 22 x 18 x 10 cali). Jeden pasażer może przewozić tylko jeden pojemnik lub jedną torbę do transportu. Podczas lotu zwierzę musi znajdować się w pojemniku lub torbie. Gryzonie należy zawsze przewozić w klatce.
  • checkZwierzę na pokładzie linii Finnair można przewieź po spełnieniu kilku czynników, które określone są przez międzynarodowe standardy. Przede wszystkim pojemnik do transportu musi być wystarczająco duży, aby zwierzę mogło z łatwością wstać na proste łapy, obrócić się i położyć. Powinien też być wystarczająco wytrzymały, aby zapewnić bezpieczeństwo zwierzęcia i jego ochronę podczas lotu. Ponadto w każdym z czterech boków pojemnika muszą znajdować się otwory zapewniające dopływ wystarczającej ilości powietrza podczas lotu. Drzwiczki pojemnika należy zamknąć na klucz, aby uniemożliwić ich otwarcie podczas lotu przez przypadek lub przez zwierzę. Pysk ani łapy zwierzęcia nie mogą wystawać przez otwory doprowadzające powietrze, aby zwierzę się nie zraniło. Zwierzę musi mieć dostęp do wody i jedzenia dlatego pojemniki muszą być dostępne z zewnątrz. Każde zwierzę o wadze powyżej 40 kg należy przewozić w wytrzymałym, drewnianym pojemniku do transportu. W tym samym pojemniku można przewozić co najwyżej trzy szczeniaki w wieku poniżej sześciu miesięcy, z który każdy waży mniej niż 14 kg. W tym samym pojemniku może się znajdować tylko dwoje zwierząt w wieku powyżej sześciu miesięcy o maksymalnej, dozwolonej wadze każdego z nich - 14 kg. Jeśli łączna waga zwierzęcia i pojemnika przekracza 50 kg, należy wysłać go jako ładunek.
   W luku samolotu mogą być przewożone tylko dwa pojemniki ze zwierzętami naraz, a w samolocie typu Embraer — tylko jeden pojemnik.
 4. Sprzęt sportowy
  • checkRower - za przewóz roweru, również na lotach czarterowych, naliczana jest opłata, ponieważ rower nie jest uwzględniany jako bagaż rejestrowany. Rower należy zapakować do transportu, tak aby kierownica była skierowana równolegle do koła, pedały wyjęte, a ciśnienie w kołach zmniejszone do minimum. Wszystkie ostro zakończone punkty roweru należy okryć grubym plastikiem lub tekturą. Za rowery typu tandem i rowery trójkołowe zostanie naliczona podwójna opłata za nadbagaż. Na lotach do Stanów Zjednoczonych, dla których ma zastosowanie bagaż sztukowy, opłata za nadbagaż jest naliczana za każdą dodatkową sztukę bagażu (90 lub 110 USD) po przekroczeniu ilości bagażu wolnej od opłat.
  • checkSprzęt do nurkowania - przed transportem butle z tlenem należy opróżnić. Na lotach planowych sprzęt do nurkowania bez butli jest przewożony bezpłatnie, o ile jest częścią dozwolonej ilości bagażu wolnej od opłat. W razie przekroczenia łącznej wagi bagażu zwolnionego od opłat zostanie naliczona opłata za nadbagaż. Jeśli w skład sprzętu do nurkowania wchodzą butle, jest on traktowany jako bagaż specjalny i podlega opłacie wyszczególnionej w cenniku. W przypadku lotów do Stanów Zjednoczonych, których dotyczy zasada płatności za sztukę bagażu, opłata za nadbagaż jest naliczana za każdą dodatkową sztukę bagażu (90 lub 110 USD) ponad ilość bagażu wolną od opłat. Posiadacze kart platynowych i złotych programu Finnair Plus mogą przewozić jeden zestaw sprzętu do nurkowania, wraz z butlami, bez żadnych opłat.
  • checkSprzęt do golfa - Poza kijami i torbą do golfa zestaw sprzętu golfowego może zawierać jedną parę obuwia. Na normalnych lotach planowych sprzęt do golfa jest przewożony bezpłatnie, o ile jest częścią dozwolonej ilości bagażu wolnej od opłat w ramach zakupionego biletu. Jeśli przekroczono łączną ilość bagażu wolnego od opłat, zostanie naliczona opłata za każdą torbę golfową według cennika. Posiadacze kart platynowych i złotych programu Finnair Plus mogą przewozić jeden zestaw sprzętu do golfa bez żadnej opłaty. Na lotach do Stanów Zjednoczonych, dla których ma zastosowanie pojęcie sztuki, opłata za transport zestawu sprzętu do golfa wynosi 50% opłaty za nadbagaż (90 lub 110 USD) za każdą dodatkową sztukę bagażu po przekroczeniu ilości bagażu wolnej od opłat.
  • checkSprzęt narciarski - Zestaw sprzętu narciarskiego to jedna para nart i jedna para kijków albo jedna deska snowboardowa, a dodatkowo jedna para butów narciarskich lub snowboardowych. Sprzęt narciarski należy zapakować w torbę narciarską, aby zapobiec jego uszkodzeniu. Na lotach planowych sprzęt narciarski jest przewożony bezpłatnie, o ile jest częścią dozwolonej ilości bagażu wolnej od opłat. Jeśli przekroczono łączną ilość bagażu wolnego od opłat, zostanie naliczona opłata za każdy zestaw sprzętu narciarskiego. Na lotach czarterowych pobierana jest opłata za lot w jedną stronę. Na lotach do Stanów Zjednoczonych, dla których ma zastosowanie pojęcie sztuki, opłata za transport jednego zestawu sprzętu narciarskiego wynosi 25% opłaty za nadbagaż (90 lub 110 USD) za każdą dodatkową sztukę sprzętu narciarskiego po przekroczeniu ilości bagażu wolnej od opłat. Posiadacze kart platynowych i złotych programu Finnair Plus mogą przewozić jeden zestaw sprzętu narciarskiego bez żadnych opłat.
  • checkDeski do windsurfingu, surfingu i kajaki - tego typu sprzęt nie jest uwzględniany w ilości bagażu rejestrowanego wolnych od opłat na lotach planowych, dlatego też pobierana jest opłata za ich przewóz. Na lotach czarterowych opłata za przewóz w jedną stronę deski do windsurfingu, deski do surfingu lub kajaka o długości nieprzekraczającej 277 cm wynosi 25 - 30 euro, a o długości powyżej 277 cm jest to koszt ok. 50 - 55 euro.
   W przypadku lotów planowych, które obejmują przewóz liniami Finnair i innymi liniami, i których dotyczy zasada płatności za wagę bagażu:
   • Przy przewozie deski do windsurfingu, deski do surfingu lub kajaka o długości do 277 cm naliczana jest opłata za 5 kg nadbagażu.
   • Przy przewozie deski do windsurfingu, deski do surfingu lub kajaka o długości ponad 277 cm naliczana jest opłata za 8 kg nadbagażu.
   • Opłata za nadbagaż wynosi 1,5% najwyższej opublikowanej taryfy za bilet w klasie ekonomicznej za każdy kilogram, niezależnie od klasy podróży (1% na trasach do i z Australii i Nowej Zelandii).
   • W przypadku lotów do Stanów Zjednoczonych obowiązuje zasada płatności za sztukę bagażu, również wtedy, gdy podróż obejmuje przewóz innymi liniami niż Finnair. Przy przewozie deski do windsurfingu, deski do surfingu lub kajaka o długości nieprzekraczającej 277 cm opłata za nadbagaż wynosi 50% stawki (90-110 USD) za każdą dodatkową sztukę bagażu. Przy przewozie deski do windsurfingu, deski surfingu lub kajaka o długości powyżej 277 cm naliczana jest opłata za nadbagaż (90-110 USD) za każdą dodatkową sztukę bagażu.
 5. Dzieci i młodzież w wieku 5 - 17 lat mogą podróżować liniami Finnair bez opiekuna. Dzieci poniżej 5 roku życia, mogą wejść na pokład samolotu tylko w przypadku podróży z członkiem rodziny, który ukończył 16 lat (chyba że dziecku towarzyszy rodzic), lub inną osobą, która ukończyła 18 lat, wyznaczoną do eskorty przez opiekuna dziecka. W przypadku lotów krajowych dzieci, które nie ukończyły 5 lat, mogą podróżować bez rezerwacji dla osób nieletnich podróżujących bez opiekuna pod warunkiem, że towarzyszy im członek rodziny, który ukończył co najmniej 12 lat, lub inna osoba, która ukończyła 16 lat, wyznaczona do opieki przez opiekuna dziecka. W przypadku lotów międzynarodowych dzieci, które nie ukończyły 5 lat, mogą podróżować bez rezerwacji dla osób nieletnich podróżujących bez opiekuna pod warunkiem, że towarzyszy im członek rodziny, który ukończył co najmniej 16 lat, lub inna osoba, która ukończyła 18 lat, wyznaczona do opieki przez opiekuna dziecka.
 6. Linie Finnair umożliwiają podróżowanie osobom z różnym stopniem niepełnosprawności. Należy odpowiednio wcześniej powiadomić linie lotnicze o rodzaju i stopniu niepełnosprawności.

Linie lotnicze Finnair od 1983 roku są oficjalnym przewoźnikiem Świętego Mikołaja. Każdego roku pomagają Mikołajowi w dostarczaniu prezentów i niesieniu radości na całym świecie. 12 grudnia na lotnisku w Helsinkach Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami czeka na podróżnych. W okresie Bożego Narodzenia stroje pracowników Finnair ozdabiają świąteczne apaszki i krawaty. Dla podkreślenia Świąt przewoźnik oferuje podczas dłuższych lotów liczne rozrywki. Stwarza szczególny nastrój projekcją fińskiej Bożonarodzeniowej Opowieści, odtwarzaniem kolęd, a małych pasażerów obdarowuje zabawkami.

Od 12 do 25 grudnia podróżujący na rejsach długodystansowych pasażerowie klasy biznes, oraz pasażerowie klasy ekonomicznej i biznes na dłuższych trasach europejskich, mają możliwość skosztowania gravlaxu - pikantnego, marynowanego łososia, lub indyka w sosie piernikowym, a na deser twarogu z żurawiną. Dodatkowo pasażerom klasy biznes serwowane jest grzane wino i pierniczki.