Oferta i warunki podróżowania

Tanie linie lotnicze Wizz Air

Wizz Air to polsko - węgierskie tanie linie lotnicze, które powstały w czerwcu 2003 roku. Główna siedziba firmy znajduję się w Budapeszcie. O powstaniu firmy zadecydowała grupa sześciu osób pod przewodnictwem Józefa Váradiego, który pełni rolę Dyrektora Generalnego Spółki.

W przeciągu trzech miesięcy firma była zarejestrowana i gotowa do działalności. Pierwszy lot odbył się 19 maja 2004 roku na trasie Katowice - Londyn Luton. Na pokładzie znajdował się założyciel i Prezes Spółki Wizz Air, József Váradi. Linie lotnicze Wizz Air posiadają 10 baz operacyjnych w Europie m.in. w: Katowicach, Warszawie, Gdańsku i Poznaniu (Polska), Budapeszcie (Węgry), Sofii (Bułgaria), Bukareszcie, Cluj Napoca i Timiszoarze (Rumunia) oraz Kijowie (Ukraina), oferując łącznie 120 tras. Obecnie linie Wizz Air są największym tanim przewoźnikiem w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Linie lotnicze Wizzair zatrudniają 800 pracowników z wielu krajów Europy, między innymi z Węgier, Polski, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Norwegii i Francji.

W 2006 roku Wizz Air wygrał w Polsce w plebiscycie na Najlepszą Tanią Linię Lotniczą. W 2007 roku Wizz Air przewiózł 2,8 miliona pasażerów na trasach z i do Polski, co jest o 33 % lepszym wynikiem niż w 2006 roku. Obecnie ten tani przewoźnik posiada 35 proc. udziału w rynku nisko-kosztowych linii lotniczych w Polsce. Flota Wizz Air składa się z 19 samolotów typu Airbus A320-200. Kolejne 30 samolotów A320 zostało zamówionych przez firmę w lipcu 2006, a w październiku 2007 linia złożyła zamówienie na 50 maszyn tego samego typu z opcją na kolejne 25. W najbliższych latach flota będzie stopniowo powiększana i do 2014 r. Wizzair będzie dysponowała 82 samolotami.

Na dzień dzisiejszy linie lotnicze Wizz Air oferują tanie bilety lotnicze z Polski na następujących trasach:

 • Przeloty z Gdańska do: Alesund (AES), Barcelony (BCN), Bergen (BGO), Cork (ORK), Doncaster/Sheffield (DSA), Dortmundu (DTM), Eindhoven (EIN), Glasgow Prestwick (PIK), Goteborg City Airport (GSE), Hamburg Lubeka (LBC), Haugesund (HAU), Kolonii (CGN), Liverpool (LPL), Londynu Luton (LTN), Malme (MMX), Mediolanu Bergamo (BGY), Oslo Sandefjord Torp (TRF), Paryża Beauvais (BVA), Rzymu Fiumicino (FCO), Stavanger (SVG), Sztokholmu Skavsta (NYO), Trondheim (TRD), Turku (TKU).
 • Loty z Katowic do: Barcelony (BCN), Bourgas (BOJ), Cork (ORK), Doncaster/Sheffield (DSA), Dortmundu (DTM), Eindhoven (EIN), Forli/Bolonii (FRL), Frankfurtu Hahn (HHN), Kijowa-Żuliany (IEV), Kolonii (CGN), Liverpool (LPL), Londynu Luton (LTN), Madrytu (MAD), Malme (MMX), Mediolanu Bergamo (BGY), Oslo Sandefjord Torp (TRF), Paryża Beauvais (BVA), Rzymu Fiumicino (FCO), Rzymu Ciampino (CIA), Stavanger (SVG), Sztokholmu Skavsta (NYO)
 • Bilety lotnicze z Lublin do: Londynu Luton (LTN), Oslo Sandefjord Torp (TRF)
 • Bilety lotnicze z Łodzi do: Dortmundu (DTM), Londynu Luton (LTN)
 • Bilety lotnicze z Poznania do: Barcelony (BCN), Bourgas (BOJ), Cork (ORK), Doncaster/Sheffield (DSA), Dortmundu (DTM), Londynu Luton (LTN), Oslo Sandefjord Torp (TRF), Paryża Beauvais (BVA), Rzymu Fiumicino (FCO), Sztokholmu Skavsta (NYO)
 • Tanie loty z Warszawy Modlina do: Barcelony (BCN),Bourgas (BOJ), Brukseli Charleroi (CRL), Budapesztu (BUD), Cork (ORK), Doncaster/Sheffield (DSA), Eindhoven (EIN), Forli/Bolonii (FRL), Glasgow Prestwick (PIK), Goteborg City Airport (GSE), Grenoble (GNB), Liverpool (LPL), Londynu Luton (LTN), Madrytu (MAD), Malme (MMX), Mediolanu Bergamo (BGY), Oslo Sandefjord Torp (TRF), Paryża Beauvais (BVA), Rzymu Fiumicino (FCO), Stavanger (SVG), Sztokholmu Skavsta (NYO)
 • Tanie bilety z Wrocławia do: Cork (ORK), Doncaster/Sheffield (DSA), Dortmundu (DTM), Eindhoven (EIN), Londynu Luton (LTN), Oslo Sandefjord Torp (TRF), Paryż Beauvais (BVA)
Pasażerów korzystających z usług Wizz Air'a obowiązują następujące zasady:
 1. Bagaż podręczny - pasażer może wnieść na pokład tylko jedną sztukę bagażu podręcznego o rozmiarach nie przekraczających 99 cm (42x32x25 cm )a jego ciężar nie może przekroczyć 10 kg. Płyny znajdujące się w bagażu podręcznym podlegają następującym zasadom:
  • check Pasażerowi wolno przewozić płyny lub żele w pojemnikach o objętości nie przekraczającej 100 ml;
  • checkPasażer może przewozić więcej niż jeden pojemnik, lecz muszą być one umieszczone w jednej przezroczystej plastikowej torbie;
  • checkObjętość przezroczystej plastikowej torby nie może przekraczać 1 litra;
  • checkJednemu pasażerowi wolno wnieść tylko jedną wspomnianą przezroczystą plastikową torbę;
  • checkPrzezroczysta plastikowa torba musi umożliwiać ponowne zamknięcie po otwarciu (torby i worki, które można ponownie zamknąć przy użyciu plastikowego suwaka, wiązanki, sznurka lub worek zawiązany na węzeł, o ile można go ponownie łatwo otworzyć).
   Od tej zasady obowiązują dwa wyjątki:
   • pokarm dla niemowląt konieczny w czasie lotu
   • leki konieczne w czasie lotu

  Za opłatą (45 zł za lot w jedna stronę) Pasażer może zabrać tzw. duży bagaż podręczny, który nie może przekroczyć max. wagi 10 kg oraz max. wymiarów 56 x 45 x 25 cm.

 2. Bagaż rejestrowany - Limit bagażu rejestrowanego wynosi 32 kg a maksymalne wymiary wynosz± 1,499 m x 1,194 m x 1,715 m (szer. x wys. x dł.). Dziecięce wózki spacerowe i składane są przewożone bezpłatnie, muszą być one jednak zarejestrowane z pozostałym bagażem.
 3. Wizz Air zezwala na przewóz sprzętu sportowego. Jeżeli waga sprzętu przekracza 15 kg linie pobierają dodatkową opłatę. Snowboardy, sprzęt narciarski, sprzęt do surfingu, sprzęt do golfa, tyczki, sprzęt do nurkowania pod warunkiem że butle będą opróżnione, źródła zasilania i lampy zostaną wymontowane, a przełączniki zabezpieczone w pozycji wyłączonej, będą przewożone jako bagaż rejestrowany w luku bagażowym. Rowery można przewozić wyłącznie w nylonowych pokrowcach, z wymontowanymi kołami i pedałami, z kierownicą ustawiona w pozycji równoległej. Rowery mogą być również przewożone w kartonowych opakowaniach, pod warunkiem że powietrze z opon zostanie spuszczone.
 4. Poroże i trofea myśliwskie wolno przewozić jedynie za okazaniem ważnego zaświadczenia weterynaryjnego. Poroże i trofea myśliwskie należy przewozić wyłącznie jako bagaż rejestrowany w luku bagażowym.
 5. Bagaż dyplomatyczny lub wszelki bagaż z zabezpieczonym i opieczętowanym zamkiem musi być przewożony przez kuriera dyplomatycznego w czasie całej podróży do i z samolotu oraz musi zostać zadeklarowany jako bagaż dyplomatyczny. Bagaż dyplomatyczny musi być przewożony wyłącznie jako bagaż nierejestrowany bez względu na rozmiar, specyfikę i specjalne wymogi procedury załadunku. Jeżeli rozmiar lub specyfika bagażu dyplomatycznego nie pozwalają na jego przewóz w kabinie pasażerskiej, bagaż może być przewożony w luku (nie zostanie uznany za bagaż rejestrowany). W takim przypadku kurier musi być obecny przy całej procedurze załadunku i wyładunku bagażu dyplomatycznego i osoba ta jest odpowiedzialna za przewóz.
 6. Wizz Air zezwala na przewóz urny z prochami ludzkimi. Prochy muszą być zabezpieczone w odpowiednim pojemniku. Urnę można przewozić wyłącznie jako bagaż podręczny.
 7. Przedmioty łatwo ulegające uszkodzeniu, których nie można schować pod siedzeniem lub w schowku, można przewozić w kabinie pasażerskiej, pod warunkiem że pasażer wykupi dodatkowe miejsce siedzące, a przedmiot można odpowiednio zabezpieczyć w kabinie.
 8. W przypadku instrumentów muzycznych wymagających specjalnej ostrożności, należy wykupić osobne miejsce siedzące, pod warunkiem że instrument można odpowiednio zabezpieczyć w kabinie.
 9. Dzieci w wieku od lat 2 do 14 włącznie są rejestrowane jako dzieci. Muszą zajmować własne siedzenie oraz opłacić cenę za przewóz dla dorosłych. Linie Wizz Air zezwala na podróże dzieci w grupie pod warunkiem, że towarzyszy im co najmniej jedna dorosła osoba (w wieku 16 lat lub starsza) na 10 dzieci. Dzieci w wieku poniżej 14 lat mogą podróżować samolotem jedynie pod opieką osoby dorosłej w wieku co najmniej 16 lat, która ponosi pełną odpowiedzialność za dziecko. Pasażerowie w wieku 14 i 15 lat mogą podróżować bez opieki, ale nie moga ponosić odpowiedzialności za osoby w wieku poniżej 14 lat. Dorosły opiekun musi posiadać wspólną rezerwację z dzieckiem. Jeżeli miejsce w samolocie dla dziecka zostało zarezerwowane oddzielnie od rezerwacji dla dorosłego opiekuna, obydwie rezerwacje muszą być wydane na to samo nazwisko i adres klienta. Dzieci w wieku powyżej 14 lat mogą podróżować liniami lotniczymi Wizz Air bez opieki osoby dorosłej.
 10. Niemowlęta i małe dzieci w wieku do 2 lat mogą podróżować za stałą opłatą dla niemowlat na kolanach dorosłego opiekuna. Jeden dorosły opiekun może przewozić tylko 1 małe dziecko. Za miejsce dla niemowląt nie płaci się podatku i opłaty za rezerwację . Niemowlętom nie przysługuje przewóz bagażu z wyjątkiem wózka, który można przewozić bezpłatnie. Na pokład samolotu nie można wnosić fotelików samochodowych dla dzieci.

Od niedawna linie Wizz Air oferują swoim klientom nowy sposób płatności tzw. płatności z konta Wizz. Konto to jest wygodnym i sprawnym sposobem przechowywania funduszy klienta na koncie Wizz Air w celu wykorzystania do rezerwacji usług w Wizz Air. Przy dokonywaniu rezerwacji z Konta WIZZ klient nie musi dokonywać płatności kartą kredytową lub przelewem bankowym oraz nie uiszcza opłaty za rezerwację, dzięki czemu uzyskuje natychmiastowe oszczędności. Klienci korzystający z Konta WIZZ mogą w kazdej chwili śledzić fundusze dodane do konta (wpłaty) oraz dokonane rezerwacje usług, aktualnie sprawdzać swoje dane osobowe oraz korzystać z innych funkcji.

Wizz Air posiada również takie usługi jak: wynajem hoteli, samochodów oraz tzw. Wizz SaverSIM, która umożliwia m.in. tańsze rozmowy przy połączeniach wychodzących ze 135 krajów, bezpłatne połączenia przychodzące w 50 krajach (włączając w to całą Europę), bezpłatne odbieranie wiadomości z poczty głosowej na całym świecie, bezpłatne odbieranie wiadomości SMS na całym świecie.