Opis oferty i warunki podróżowania

Linie lotnicze Aer Lingus

Aer Lingus to irlandzkie linie lotnicze z siedzibą w Dublinie. Irlandzka linia lotnicza została założona w kwietniu 1936 roku jako z Blackpool i West Coast Air Services. Pierwszy lot odbył się 27 mają 1936 roku na trasie Dublin - Bristol. a pierwszy lot transatlantycki w roku 1947 na trasie Irlandia - Nowy York. W latach 40-tych i 50-tych Aer Lingus uruchomił kolejne połączenia na następujących trasach - Amsterdam, Bruksela i Rzym. W 1966 roku rozpoczęła loty z Shannon do Montrealu, następnie do Chicago. Dwa lata później uruchomiono połączenie lotnicze z Belfastu do Nowego Yorku. Linie są połączone przymierzem z amerykańskimi liniami lotniczymi - JetBlue Airways i United Airlines, holenderskim KLM oraz brytyjskimi British Airways. Dzięki układowi "Open Skies", linie amerykańskie zezwalają na połączenie z każdym miastem europejskim. Jest to bardzo korzystne dla irlandzkich linii lotniczych ponieważ utworzyły nowe połączenia np. na Florydę, do San Francisco i Waszyngtonu. Irlandzkie linie lotnicze obsługują około 150 tras europejskich i transatlantyckich do Ameryki Północnej oraz do Afryki Północnej.

W Polsce linia oferuje połączenia na następujących trasach:

 • Kraków - Dublin, Nowy York
 • Warszawa - Dublin, Nowy York, Londyn Gatwick

W 1979 roku liniami Aer Lingus odbywał podróże Papież Jan Paweł II najpierw z Rzymu do Dublina, a następnie z Shannon do Bostonu. Irlandzkie linie lotnicze stały się drugimi po włoskiej Alitalii, z których skorzystał Ojciec Święty.
W Aer Lingus funkcjonuje specjalny program lojalnościowy "Gold Circle Club". Dzięki podziałowi na trzy klasy: Gold, Prestige i Elite podróżni mogą zbierać punkty i wymieniać je na zniżki w usługach linii lub nawet na darmowy przelot.

5 października 2006 roku Ryanair wykupił akcje Aer Lingus i posiada 19,2 % tych akcji. 28.3 % należy do Irlandzkiego Rządu.
Irlandzka flota składa się z samolotów typu Airbus A320-200, A321-200, A330-200, A330-300, Boeing 737-400.

Pasażerów korzystających z usług Aer Lingus obowiązują następujące zasady:
 1. Bagaż podręczny - każdy pasażer tanich linii może przewieźć jedną standardową sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 56x45x25cm o maksymalnej wadze do 10 kg.
  Płyny przewożone w bagażu podręcznym podlegają następującym ograniczeniom nałożonym przez rząd:
  1. check Płyn musi znajdować się w pojemniku o maksymalnej pojemności 100 ml
  2. check Wszystkie płyny w pojemnikach o maksymalnej pojemności nieprzekraczającej 100 ml muszą z łatwością mieścić się w przeźroczystej plastikowej torebce z wielokrotnym zamknięciem o pojemności 1 litra i wymiarach 20 cm x 20 cm.
  3. check Plastikowa torebka powinna zostać oddzielnie przekazana do kontroli bezpieczeństwa.
 2. Bagaż rejestrowany - Na trasach europejskich każdy pasażer może przewieźć do 9 sztuk bagażu rejestrowanego do maksymalnej łącznej wagi 20kg. Każdy kilogram nadbagażu podlega opłacie, którą należy uiścić na lotnisku przed odlotem. Niemowlę może bezpłatnie przewieźć składany wózek. Sprzęt sportowy podlega opłacie. Na trasach do USA każdemu pasażerowi podróżującemu klasą ekonomiczną - Low Fare przysługuje jeden bezpłatny bagaż do 23 kg. Za każdą kolejną sztukę bagażu pobierana jest opłata na lotnisku. Maksymalnie jeden pasażer może przewieźć do 9 sztuk bagażu rejestrowanego. Za nadbagaż, który może wynieść do 32 kg pobierana jest dodatkowa opłata za każdy kilogram. Maksymalne wymiary pierwszej sztuki bagażu to 158 cm. Każda kolejna sztuka bagażu nie może przekroczyć 140 cm. Pasażer podróżujący klasą ekonomiczną - Flexi Fare może bezpłatnie zabrać 2 bagaże do 23 kg. Za każdą kolejną sztukę bagażu oraz za nadbagaż pobierana będzie opłata na lotnisku. Pasażer irlandzkiej linii lotniczej może przewieźć do 9 sztuk bagażu rejestrowanego do maksymalnej łącznej wagi 23 kg. Maksymalne wymiary pierwszej sztuki bagażu to 158 cm. Każda kolejna sztuka bagażu nie może przekroczyć 140 cm. Osoba dorosła podróżująca klasą biznes może przewieźć bezpłatnie 3 sztuki bagażu Waga jednej sztuki bagażu nie może przekroczyć 32 kg a wszystkich 3 sztuk - 69 kg. Niemowlętom podróżującym klasą biznes przysługuje 10 kg bagaż oraz mogą przewieźć bezpłatnie jeden składany wózek. Sprzęt sportowy może zostać zabrany w limicie bagażu rejestrowanego.
 3. Zwierzęta - Na trasach europejskich AerLingus nie zezwala na przewóz zwierząt zarówno na pokładzie, jak i w luku bagażowym. Dozwolony jest przewóz zwierząt na trasie z Irlandii do Nowego Jorku, Bostonu, Chicago, Orlando. Wszystkie zwierzęta będą przewożone w luku bagażowym. Linia AerLingus nie przewozi swoimi samolotami następujących ras psów: Akita, Dog, Mastiff, Argentino, Fila Brazilleo, Pit Bull, Tosa.
 4. Instrumenty muzyczne - małe instrumenty muzyczne mogą być przewożone na pokładzie samolotu jeżeli spełniają wymiary i wagę bagażu podręcznego (max. wymiary to 56x45x25 cm, max. waga - 10 kg.). Większe instrumenty muzyczne mogą zostać przewożone na pokładzie samolotu jeżeli pasażer wykupi miejsce dla instrumentu. Max. waga instrumentu to 75 kg. Większy sprzęt muzyczny zostaną przewiezione jako bagaż rejestrowany - zostanie pobrana specjalna opłata za przewóz tego rodzaju sprzętu oraz opłata za nadbagaż.
 5. Sprzęt sportowy
  1. checkRower - irlandzka linia lotnicza zezwala na przewóz rowerów i tandemów. Jednemu pasażerowi przysługuje jeden rower lub tandem. Na trasie z Irlandii do Ameryki Północnej rower może zostać przewieziony w ramach bagażu rejestrowanego. Na pozostałych trasach za rower należy uiścić opłatę w wysokości ok. 40 EUR. Pasażer klasy biznes może przewieźć rower bez opłaty. Rower lub tandem musi zostać odpowiednio zabezpieczony przed lotem.
  2. checkSprzęt do nurkowania - irlandzkie linie lotnicze zezwalają na przewóz sprzętu do nurkowania jako bagaż podręczny lub bagaż rejestrowany
  3. checkSprzęt wędkarski, sprzęt do golfa, sprzęt narciarski, snowboard - Linie lotnicze zezwalają na przewóz sprzętu wędkarskiego jako bagaż rejestrowany. Pasażerowie klasy biznes mogą przewieźć sprzęt bezpłatnie. Na trasie z Irlandii do Ameryki Północnej sprzęt wędkarski może zostać przewieziony w limicie bagażu rejestrowanego. Na pozostałych trasach za przewóz sprzętu wędkarskiego linie lotnicze pobiorą opłatę. W przypadku nart i snowboardu - jeden pasażer może zabrać jedną parę nart i deski oraz jedna parę butów, kijków i kasku.
  4. checkSprzęt windsurfingowy, deska surfingowa - tanie linie lotnicze zezwalają na przewóz sprzętu jako bagaż rejestrowany. Jeden pasażer może przewieźć 1 deskę, 1 maszt, 1 żagiel i 1 bom. Max. długość deski to 2,77 m.
 6. Dzieci
  1. check0 - 6 miesięcy - linie lotnicze AerLingus zezwalają na przewóz niemowląt w każdym wieku na kolanach pasażera. Zaleca jednak aby dziecko nie miało mniej niż 2 tygodnie. Jeden pasażer dorosły może podróżować z max. dwoma niemowlętami z czego jedno z niemowląt musi mieć ponad 6 m-cy oraz musi podróżować w foteliku samochodowym na drugim siedzeniu.
  2. check6 - 24 miesiące - linie AerLingus zezwalają na podróż niemowlęcia w tym wieku na kolanach pasażera lub w foteliku samochodowym na siedzeniu obok.
  3. check2 - 12 lat - irlandzkie linie lotnicze nie zezwalają na przelot osób poniżej 12 roku życia bez opieki. Dzieci w tym przedziale wiekowym muszą podróżować pod opieką osoby, która ukończyła 16 rok życia.
  4. check12 - 15 lat - linia lotnicza zezwala na przewóz dzieci w wieku 12 - 15 lat bez opieki pod warunkiem że rodzić lub opiekun podpisze dokumenty o odpowiedzialności za dziecko.
Linie lotnicze AerLingus bezpłatnie przewożą wózki typy spacerówka dla dzieci poniżej dwóch lat. Niemowlęciu nie przysługuje bagaż podręczny. Może jednak zabrać bagaż rejestrowany do maksymalnej wagi 10 kg.