Opis oferty i warunki podróżowania

Linie lotnicze Air France

Air France to francuskie linie lotnicze, jedne z największych towarzystw lotniczych na świecie. Główna baza francuskiego przewoźnika znajduje się w Paryżu (port lotniczy Charlesa de Gaulle).

W październiku 1933 roku firmy lotnicze Air Orient, Compagnie Générale Aéropostale, Société Générale des Transports Aériens utworzyły Société Air France. Pierwszy, oficjalny lot francuskimi liniami odbył się w lipcu 1946 roku na trasie Paryż - Nowy York. W 1999 roku spółka została częściowo sprywatyzowana, a jej udziały sprzedano na paryskiej giełdzie. 22 czerwca 2000 roku Air France wraz z Deltą Airlines, Korean Air i Aeromexico utworzyły sojusz Sky Team. Od 5 maja 2004 roku francuskie linie wchodzą w skład holdingu Air France- KLM Group.

Z Polski bezpośrednie loty liniami Air France są na trasie:

 • Warszawa - Paryż

Na flotę Air France składają się wysokiej klasy samoloty takich firm jak: Airbus A319-100, A320-200 i Boeing 777-200. Łącznie Air France posiada około 390 maszyn i zamówił kolejne 105.

Na pokładzie samolotów przewoźnika Air France pasażer ma do dyspozycji jedną z trzech klas podróżnych: pierwszą, biznesową i ekonomiczną.

Pasażerów korzystających z usług francuskich linii lotniczych Air France obowiązują następujące zasady:
 1. Bagaż podręczny - podróżując w klasie ekonomicznej, pasażer może wziąć 1 sztukę bagażu podręcznego o następujących wymiarach 55x25x35 cm (dł. x szer. x wys. łącznie z uchwytami i kółkami) oraz 1 dodatkową rzecz: torebkę, laptop, kamera, aparat itp. Całkowita waga bagażu nie może przekroczyć 12 kg. Pasażer klasy biznes może wziąć na pokład 2 sztuki bagażu o wymiarach 55x25x35 (dł. x szer. x wys.). Dodatkowo może zabrać na pokład dodatkową rzecz jak np. torebkę, laptop, aparat itp. Całkowita waga wszystkich sztuk bagażu, nie może przekroczyć 18 kg. Produkty płynne i galaretowate, jak np. artykuły kosmetyczne i pielęgnacyjne są dozwolone w bagażu podręcznym, o ile spełniają następujące wymogi:
  • check Pojemniki z płynami i podobnymi produktami mogą mieć pojemność do 100 ml (obowiązuje maksymalna pojemność na nadruku opakowania).
  • check Wszystkie pojedyncze pojemniki muszą być transportowane razem w jednej przeźroczystej, zamykanej torebce plastikowej (np. zaciskane torebki plastikowe tzw. "zipy") o maksymalnej pojemności jednego litra.
  • check Na jedną osobę może przypadać maksymalnie jedna torebka.
  • check Torebkę należy okazać oddzielnie w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

  Lekarstwa i żywność specjalnego przeznaczenia (np. pożywienie dla niemowląt), które w trakcie rejsu są potrzebne na pokładzie samolotu, nie muszą być transportowane w plastikowej torebce. Artykuły te muszą jednak także zostać okazane w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

 2. bagaż rejestrowany - - każdemu pasażerowi podróżującemu klasą ekonomiczną przysługuje jedna sztuka bagażu do 23 kg. Pasażer podróżujący klasą business może zabrać jedną sztukę bagażu do 30 kg. W przypadku klientów będących członkami Flying Blue przysługują dodatkowe kilogramy do głównego bagażu. Silver + 5kg, Gold + 10 kg, Platinum + 20kg. Pasażerowie posiadający kartę Platinum mogą jeszcze dodatkowo przewieĽć sprzęt sportowy do 20 kg m.in. sprzęt do golfa, do nurkowania, narty oraz snowboard. Na trasach do USA i Kanady pasażerowi podróżującemu klasą ekonomiczną przysługuje1 sztuka bagażu do 23 kg każda, natomiast pasażerowi podróżującemu klasą business przysługują 2 sztuki bagażu do 32 kg każda. Każdy Pasażer podróżujący klasą First może zabrać na pokłąd 3 sztuki o max. wadze 32 kg każdy.
 3. Dziecku poniżej drugiego roku życia przysługuje 1 sztuka bagażu podręcznego o wymiarach 55x35x25 i o maksymalnej wadze 10 kg. Na pokład samolotu można również zabrać fotelik dziecięcy lub samochodowy oraz mały wózek składany tzw. spacerówkę (musi się zmieścić pod fotelem lub w skrytce na bagaż podręczny). W innym przypadku wózek będzie przewożony bezpłatnie w luku bagażowym. Dziecku poniżej drugiego roku życia przysługuje bagaż główny do 10 kg.
 4. Francuskie linie lotnicze zezwalają na przewóz zwierząt. Zwierzę może być przewożone tym samym lotem co właściciel jedynie wtedy gdy będzie wpisane w rezerwację i zostanie wyrażona zgoda na przewóz zwierzęcia na pokładzie samolotu. W zależności od wielkości i wagi psa lub kota można go przewieźć na 3 sposoby:
  • check Na pokładzie - aby przewieźć psa lub kota na pokładzie samolotu linii Air France należy spełnić następujące warunki: pies lub kot musi się zmieścić w klatce nie większej niż 43 x 31 x 20 cm (dł. x szer. x wys.). Klatka ze zwierzęciem nie może przekraczać wagi 6 kg.
  • check W luku bagażowym - zwierze będzie przewożone w specjalnej klatce spełniającej wymogi IATA w wyznaczonej części bagażowej samolotu. Waga klatki ze zwierzęciem nie może przekraczać 75 kg. ( w innym przypadku zwierzę będzie przewożone przez Air France Cargo). Jeśli wymiary klatki przekraczają 292 cm (dł. + szer. + wys.), przewożone ono będzie przez Air France CARGO. (w niektórych typach samolotów max. wymiary klatki mogą wynosi 247 cm.
  • check Zwierzę może zostać przewiezione przez AIR FRANCE CARGO.

  Zabroniony jest przewóz liniami Air France następujących ras psów:

  • check Staffordshire terrier (pitbulls), Mastiff (Boerbulls), Tosa Inu oraz wszystkie podobne rasy.
  • check American Staffordshire terrier, Rottweiler oraz wszystkie podobne rasy. Pies przewodnik jest przewożony na pokładzie samolotu w uprzęży i nie podlega żadnym restrykcjom wagowym.
 5. Dzieci poniżej 2 roku życia mają bezpłatne przeloty na trasach krajowych jeśli podróżują na kolanach opiekuna (jeden pasażer może podróżować z jednym dzieckiem na kolanach poniżej 2 roku życia.). Na trasach międzynarodowych dzieci poniżej dwóch lat mają 90 % zniżkę. Dzieci w tym wieku muszą podróżować z osobą towarzyszącą (powyżej 18 roku życia). Osoba towarzysząca może mieć poniżej 18 roku życia tylko wtedy gdy jest matką, ojcem lub prawnym opiekunem. Osobie, która podróżuje z dzieckiem na kolanach przysługuje bagaż o max. wadze 10 kg oraz składany wózek i fotelik samochodowy, które można zabrać na pokład. Wózek dziecięcy składany (o wymiarach 15 x 30 x 100 cm) może być przewożony na pokładzie samolotu na trasach dalekobieżnych (jest ograniczona ilość).
 6. Dzieci w wieku 2 - 11 lat mają zniżkę do 50 % na trasach krajowych oraz do 33 % na trasach międzynarodowych. Dzieci od 4 roku życia mogą podróżować samodzielnie na trasach krajowych, a od 5 roku życia na trasach międzynarodowych. Dla dzieci w tym wieku można wykupić usługę asysty stewardessy. Dla młodzieży w wieku 12 - 17 lat można również wykupić taką usługę asysty.
Francuskie linie Air France oferują swoim pasażerom również takie usługi jak rezerwacja hotelu czy wynajem samochodu.