Oferta i warunki podróżowania

Linie Lotnicze Malev

Malev to węgierskie linie lotnicze założone 29 marca 1946 roku. Główną siedzibą linii jest Port Lotniczy Budapeszt Ferihegy. Od 1 kwietnia 2007 roku węgierskie linie lotnicze należą do sojuszu lotniczego Oneworld, do którego należą takie linie lotnicze jak Finnair, British Airways czy American Airlines. Malev początkowo obsługiwał tylko lokalne trasy wewnątrz kraju, dzisiaj węgierska linia lotnicza wykonuje loty do 59 miast w 35 krajach (i do 66 miast w 36 krajach przy współpracy z partnerskimi liniami lotniczymi w przypadku umów code-share). Współpracuje z chińskimi liniami Hainan Airlines na zasadach code-share. W pierwszej połowie 2007 roku sfinalizowano prywatyzację Malev, 99,95% akcji krajowego przewoźnika zostało zakupionych od państwa węgierskiego przez Air Bridge Zrt., spółkę założoną i zarejestrowaną na Węgrzech. Celem nowego właściciela jest przede wszystkim utrzymanie statusu Malev jako narodowego przewoźnika Węgier oraz zagwarantowanie konkurencyjności linii i zapewnienie jej dochodowości. Malev, jako pierwsza linia lotnicza z krajów dawnego bloku wschodniego, wprowadziła samolotu typu Boeing 737-200.

Obecnie flota węgierskiej linii lotniczej liczy 27 samolotów w tym:
Boeing 737-800 NG
airplane Ilość: 5
people Max. liczba pasażerów: 168 lub 180
Boeing 737-700 NG
airplane Ilość: 7
people Max. liczba pasażerów: 121
Boeing 737-600 NG
airplane Ilość: 6
people Max. liczba pasażerów: 109
Fokker 70
airplane Ilość: 5
people Max. liczba pasażerów: 72
Q400
airplane Ilość: 4
people Max. liczba pasażerów: 72

Malev obejmuje swoim zasięgiem przede wszystkim Europę, ale również Bliski Wschód. Odbywa rejsy m.in. do Dublina, Londynu, Madrytu, Malagi, Paryża, Genewy, Barcelony, Amsterdamu, Brukseli, Frankfurtu, Stuttgartu, Zurychu, Mediolanu, Rzymu, Wenecji, Hamburga, Berlina, Pragi, Budapesztu, Lubljany, Zagrzebia, Splitu, Podgoricy, Tirany, Prisztiny, Aten, Salonik, Skopje, Sarajewa, Sofii, Stambułu, Bukaresztu, Warny, Sztokholmu, Goteborga, Kopenhagi, Helsinek, Sankt Petersburga, Warszawy, Moskwy, Kijowa, Odessy, Larnaki, Bejrutu, Tel Awiwu, Damaszku, Timisoary. Węgierskie linie lotnicze oferują bezpośrednie loty z Warszawy do Budapesztu.

W skład Malevu wchodzą:

 • Malev Hungarian Airlines
 • Malev Charters
 • Malev Cargo
Pasażerów korzystających z usług węgierskich linii lotniczych obowiązują następujące zasady:
 1. Bagaż podręczny - podróżując klasą ekonomiczną pasażer może wziąć na pokład 1 sztukę bagażu podręcznego o następujących wymiarach 55x40x20cm (dł./szer./ wys.). Całkowita waga bagażu, włącznie z akcesoriami typu mały laptop, aktówka, parasolka, kamera, nie może przekroczyć 10 kg. Natomiast pasażer klasy biznes może wziąć na pokład
  1 sztukę bagażu podręcznego o następujących wymiarach 55x40x20cm (dł./szer./ wys.) oraz wziąć jedną mniejszą torbę o wymiarach 45 x 35 x20 cm (dł./ szer./ wys.). Całkowita waga wszystkich sztuk bagażu, włącznie z akcesoriami typu mały laptop, aktówka, parasolka, kamera, nie może przekroczyć 18 kg.

  Produkty płynne i galaretowate, jak np. artykuły kosmetyczne i pielęgnacyjne są dozwolone w bagażu podręcznym, o ile spełniają następujące wymogi:

  • checkPojemniki z płynami i podobnymi produktami mogą mieć pojemność do 100 ml (obowiązuje maksymalna pojemność na nadruku opakowania).
  • checkWszystkie pojedyncze pojemniki muszą być transportowane razem w jednej przeźroczystej, zamykanej torebce plastikowej (np. zaciskane torebki plastikowe tzw. "zipy") o maksymalnej pojemności jednego litra.
  • checkNa jedną osobę może przypadać maksymalnie jedna torebka.
  • checkTorebkę należy okazać oddzielnie w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

  Lekarstwa i żywność specjalnego przeznaczenia (np. pożywienie dla niemowląt), które w trakcie rejsu są potrzebne na pokładzie samolotu, nie muszą być transportowane w plastikowej torebce. Artykuły te muszą jednak także zostać okazane w trakcie kontroli bezpieczeństwa.

 2. bagaż rejestrowany - na trasach wewnątrz Europy oraz pomiędzy Europą a Bliskim Wschodem każdemu pasażerowi podróżującemu klasą ekonomiczną przysługuje jedna sztuka bagażu do 23 kg. Pasażer podróżujący klasą biznes może zabrać jedną sztukę bagażu do 30 kg. W przypadku klientów będących członkami Duna Club przysługują dodatkowe kilogramy do głównego bagażu. Silver + 10kg, Gold + 15 kg, Platinum + 25kg.

  Opłata za nadbagaż na trasach wewnątrz Europy wynosi 2500 HUF/kg (jeżeli wylot jest z Budapesztu), 10EUR/kg (jeżeli wylot jest z innego lotniska w Europie).

  Opłata za nadbagaż na trasach pomiędzy Europą a Bliskim Wschodem wynosi 3800 HUF/kg (jeżeli wylot jest z Budapesztu), 15EUR/kg (jeżeli wylot jest z innego lotniska w Europie).

 3. Dziecku poniżej drugiego roku życia przysługuje 1 sztuka bagażu podręcznego o wymiarach 55x35x25 i o maksymalnej wadze 10 kg. Na pokład samolotu można również zabrać fotelik dziecięcy lub samochodowy oraz mały wózek składany tzw. spacerówkę (musi się zmieścić pod fotelem lub w skrytce na bagaż podręczny). W innym przypadku wózek będzie przewożony bezpłatnie w luku bagażowym. Dziecku poniżej drugiego roku życia przysługuje bagaż główny do 10 kg.
 4. Dzieci poniżej 5 roku życia nie mogą podróżować bez opieki. Dzieci w wieku 5 - 12 lat mogą podróżować same. W takich przypadkach węgierska linia lotnicza może zaoferować za opłatą wykupienie tzw. serwisu dla osób niepełnoletnich podróżujących samotnie (bez opieki). Dzieci od 12 do 16 roku życia mogą podróżować bez opieki liniami Malev.
 5. Węgierskie linie lotnicze zezwalają na przewóz zwierząt. Zwierzę może być przewożone tym samym lotem co właściciel jedynie wtedy gdy będzie wpisane w rezerwację i zostanie wyrażona zgoda na przewóz zwierzęcia na pokładzie samolotu. W zależności od wielkości i wagi psa lub kota można go przewieźć na 2 sposoby:
  • check Na pokładzie - psa lub kota na pokładzie samolotu linii Malev można przewieźć tylko wtedy kiedy lot nie trwa dłużej niż 4 godziny oraz w wybranych typach samolotu. Klatka ze zwierzęciem nie może przekraczać wagi 6 kg. Jeden pasażer może przewieźć maksymalnie 2 zwierzęta na pokładzie.
  • checkW luku bagażowym - zwierze będzie przewożone w specjalnej klatce spełniającej wymogi IATA w wyznaczonej części bagażowej samolotu w wybranych typach samolotu.
  • check Zwierzę może zostać przewiezione przez MALEV CARGO.

  Irlandia oraz Wielka Brytania zezwalają na przewóz zwierząt JEDYNIE przez MALEV CARGO.

 6. Linie Malev zapewniają przewóz osób niepełnosprawnych, o ograniczonej sprawności ruchowej oraz niewidomych lub niedowidzących. Linie lotnicze zapewniają swoim niepełnosprawnym klientom pomoc w dotarciu do samolotu. Po dokonaniu rezerwacji należy poinformować przewoźnika czy pasażer niepełnosprawny lub z ograniczoną sprawnością ruchową będzie podróżował z własnym wózkiem inwalidzkim lub sprzętem umożliwiającym poruszanie się. W przypadku wózka inwalidzkiego należy podać jego dokładne wymiary oraz ciężar. Ma to na celu zapewnienie klientom linii jak najlepszej pomocy, obsługi.

Linie Malev oferują swoim klientom bilety lotnicze w dwóch klasach: Sky Club Biznes i Ekonomiczną. Klasa biznes zapewnia najwyższy poziom obsługi i komfortu lotu, w tym menu gdzie można znaleźć specjały kuchni węgierskiej oraz ekskluzywny wybór win z Węgier. W klasie ekonomicznej komfort podczas lotu zapewniają ergonomiczne miejsca i fotele z regulowanymi podłokietnikami. Na wszystkich trasach przewoźnik zapewnia napoje bezalkoholowe, kawę i herbatę. Ciepłe posiłki serwowane są jedynie na dalszych trasach, na krótkich - przekąski i kanapki. Linie lotnicze Malev zapewniają pasażerom na pokładzie rozrywkę w postaci tematycznych kanałów radiowych oraz telewizyjnych. Dla stałych klientów linie mają przygotowany program lojalnościowy Duna Club.

Malev jest jedną z wiodących linii lotniczych, głównie na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie obsługuje ruch pasażerski, towarowy i loty czarterowe. Raport Association of European Airlines (AEA) biorący pod uwagę punktualność przylotów wykazał, że w 1-szym kwartale roku 2008 węgierskie linie lotnicze Malev były jedną z najbardziej punktualnych linii lotniczych. W raporcie tym Malev uplasował się na trzecim miejscu pod względem punktualności odlotów oraz osiągnął piąty wynik, jeśli chodzi o dostarczanie bagaży. Dane do raportu odnośnie punktualności dostarczyło 29 linii lotniczych, natomiast do raportu bagażowego - 28 linii.